وبلاگ
جایگزین های مناسب گوگل درایو

جایگزین های مناسب گوگل درایو

این درسته که گوگل درایو رایگان و کاربر پسند است، اما از نظر احترام به حریم خصوصی کاربران، کمی شک بر انگیز است.

طبق گفته رسانه‌ها، گوگل درایو، اطلاعات موجود را اسکن و تجزیه‌وتحلیل می‌کند و در واقع حق انجام هر کاری که می‌خواهد را به خود می‌دهد.

این در حالی است که فضاهای دیگری نیز وجود دارند که به این شکل نیستند ( حداقل در قوانین ذکر کرده‌اند که اطلاعات شما به هیچ عنوان مورد بررسی قرار نخواهند گرفت).

گوگل درایو ( Google Drive )

گوگل درایو

این برنامه گزینه‌ی مناسبی برای افرادی که به حریم خصوصی‌شان اهمیت می‌دهند نیست، زیرا:

  • گوگل اطلاعات شما را اسکن سپس تجزیه‌وتحلیل می‌کند.

گوگل به بررسی تمام مدارک آپلود شده در درایو شما اعتراف کرده است. اطلاعات جمع‌آوری‌شده در مورد شما برای ایجاد پروفایل کاربری شما مورداستفاده قرار می‌گیرد تا در نهایت با نتایج شخصی‌سازی‌شده‌ی جستجوی گوگل و یا تبلیغات گوگل ظاهر می‌شود.

اين شرکت بر این باور است که اسکن و بررسی فایل‌های شما به‌منظور بهبود خدمات آن‌ها و ارائه ویژگی‌هاي مربوط به شخصی‌سازی محصول مانند نتایج جستجوی سفارشی، تبلیغات مناسب، و ردیابی بدافزار صورت می‌گیرد.

با این حال، به نظر می‌رسد ربات‌های گوگلي كه فایل‌ها و اسناد شما را آنالیز می‌کنند، آموزش‌دیده‌اند كه به دنبال محتويات غيرمنطقي باشند سپس بدون توضیح اضافه آن‌ها را حذف کنند.

بنابراين اگر پروژه‌ای که ماه‌ها روي آن کارکرده‌اید ناگهان به نحوی حذف شود چه باید كرد؟

اگرچه گوگل فایل‌های شما را تغییر می‌دهد، ولي اين موضوع هنوز کاملاً شخصی و تحت اراده كامل گوگل نیست. آن‌ها در بیانیه محرمانه خود اعتراف می‌کنند که اگر شرایط خاصی به وجود آمد اين كار را انجام می‌دهند، برای مثال، اگر توسط ادارات اعمال قانون این اطلاعات موردنیاز باشد.

  • گوگل می‌تواند اسناد و مدارک شما را دست‌کاری کند.

قرارداد حریم خصوصی گوگل همچنین بیان می‌کند که آن‌ها دارای مجوز جهانی برای ” استفاده، میزبانی، ذخیره، اصلاح، خلق آثار اشتقاقی، انتشار، انتشار عمومی، نمایش عمومی و توزیع ” اسناد آپلود شده در گوگل درایو هستند.

آن‌ها همچنین بیان کرده‌اند که با استفاده از خدمات گوگل، شما موافقت می‌کنید که اطلاعات خود را با اشخاص ثالث نامشخص  که ” گوگل با آن‌ها کار می‌کند ” به اشتراک بگذارید.

در ادامه سرویس‌هایی معرفی خواهند شد که رمزنگاری روی داده‌ها را انجام می‌دهند، اما همه آن‌ها امنیت zero-knowledge را دارا نیستند.

هنگامی‌که شرکت‌های فاقد امنیت zero-knowledge، فایل‌های شما را رمزگذاری می‌کنند،  کلیدهای رمزگشایی را نگهداری می‌کنند و خودشان می‌توانند فایل‌های شما را بخوانند.

آن‌هایی که دارای امنیت zero-knowledge هستند نمی‌توانند اسناد شما را فاش کنند چون شما تنها کسی هستید که کلید را دارد. اگر آن را از دست بدهید، فایل‌های شما نیز از دست خواهند رفت.

‏دراپ باکس ( Dropbox )

دراپ باکس

‏Dropbox یا دراپ باکس، پیشگام ذخیره‌سازی ابری ( cloud )، یک پوشه محلی در کامپیوتر شما ایجاد می‌کند که به‌طور خودکار همه فایل‌های شما را به سمت فضای ابری خودش انتقال می‌دهد، که می‌توانید به‌سادگی به‌صورت آنلاین از آن‌ها استفاده کنید.

اولین باری که یک چیزی را آپلود می‌کنید، کل فایل را منتقل می‌کند، اما بعداً تنها ویرایش‌های آن ذخيره می‌شود و نیازی به آپلود مجدد کل فایل نیست.

همچنین قوانین سخت‌تری در مورد اینکه چه کسی می‌تواند اسناد شما را به اشتراک بگذارد و ویرایش کند، دارد. با این حال، تنها مشتریان Dropbox حرفه‌ای یا بيزينس ها ( که مبلغی بابت ماهیانه یا سالیانه پرداخت می کنند ) می‌توانند از ویژگی‌های اضافی مانند به اشتراک‌گذاری لینک، تغییرات مجوز اشتراک دستی، یا کنترل فایل‌ها از راه دور استفاده کنند.

همچنین خوب است بدانید که Dropbox در نرم‌افزار با منبع باز اجرا می‌شود، این به این معنی که هر کس می‌تواند به دنبال نقاط ضعف در کد خود باشد.

گروه‌هایی که از Dropbox پولی استفاده می‌کنند، می‌توانند هر یک از اسناد دیگران  را مشاهده، ویرایش و به اشتراک بگذارند. این برنامه برای همکاری عالی است، اما برای حفظ حریم خصوصی خیلی عالی نیست.

‏دراپ باکس ادعا می‌کند که امنیت خود را جدی می‌گیرد و هرگز در فایل‌های شما تجسس نمی‌کنند مگر این که،  توسط ادارات اعمال قانون موردنیاز باشد.

آن‌ها هیچ اسناد آپلود شده‌ای برای ویروس‌ها یا بدافزارها ندارند، به این معنی که اگر یک فایل مخرب را باز کنید، هر دستگاه دیگری مرتبط با حساب شما می‌تواند آلوده شود. با این حال، این احتمالاً به این معنی است که فایل‌های شما توسط ربات‌ها مورد بررسی قرار نخواهند گرفت و در بخش خصوصی باقی خواهند ماند.

سرویس Tresorit

tresorit

Tresorit احتمالاً یکی از امن‌ترین خدمات دهندگان در بازار است. ویژگی‌های اصلی آن رمزنگاری در رده نظامی و کلید عمومی رمزنگاری آن است ( همان Zero Knowledge ) که در بالا در مورد آن توضیح دادیم.

این به این معنی است که فایل‌های شما قبل از این که دستگاه را ترک کنند رمزگشایی می‌شوند و هیچ یک از کارمندان هم نمی‌توانند اطلاعات ذخیره‌شده در سرورهای خود را بخوانند.

Tresorit به رمزنگاری خود به حدی اعتماد دارد که ۵۰۰۰۰ دلار جایزه برای شخصی که بتواند سیستم رمزنگاری اش را متوجه شود ، در نظر گرفته است.

طبق گفته آن‌ها، بیش از ۱۰۰۰ هکر، از جمله افراد MIT، استنفورد و هاروارد، تلاش کرده‌اند و شکست‌خورده‌اند.

اقدامات امنیتی به اشتراک‌گذاری فایل Tresorit مهم هستند. شما می‌توانید فایل‌هایی را به اشتراک بگذارید که در گوگل درایو خواهید داشت، اما برای افراد دیگر دشوارتر است که مالکیت داده‌های شما را منتقل کنند.

زمانی که یک لینک را به یک فایل در کارگزار Tresorit می‌فرستید، یک کلید مخفی به طور انحصاری برای آن فرد ایجاد می‌شود و تا زمانی که این کلید برای آن شخص ارسال نشود، امکان دسترسی به آن فایل را نخواهد داشت.

مراکز داده Tresorit در اروپا مستقر هستند و این شرکت تحت صلاحیت قضایی سوئیس قرار دارد، بنابراین آن‌ها باید با قوانین و مقررات GDPR مطابقت داشته باشند.

سرویس pCloud

پی کلاد Pcloud

اگر Tresorit بیشتر بر روی کسب و کار ها تمرکز کند، پس pCloud جایگزین مناسبی برای افراد مستقل است. این برنامه نرم‌افزاری به شما ارائه می‌دهد که کار با آن بسیار آسان است و رمزنگاری آن،به خوبی  tresorit است. سیستم رمزنگاری به نام pCloud Crypto در پشت یک paywall پنهان‌شده است.

ارائه‌دهندگان این برنامه اظهار دارند که رمز آن غیرقابل شکستن است و ۱۰۰۰۰۰ دلار به هر کسی که بتواند آن را رمزگشایی کند، پیشنهاد کرده‌اند. تعداد زیادی از هکرها تا کنون این کار را تجربه کرده‌اند که تا کنون، تقریباً ۳۰۰۰ هکر تلاش کرده و شکست‌خورده‌اند.

آن‌ها هنگامی‌که می‌گویند به حریم خصوصی شما اهمیت می‌دهند، بسیار جدی هستند. یک سیاست حفاظت  zero-knowledge دارند، که به این معنی است که فایل‌های شما قبل از این که دستگاه شما را ترک کنند رمزگذاری می‌شوند و هیچ‌کس به‌جز شما قادر به رمزگشایی آن‌ها نخواهد بود.

اگر می‌خواهید فایل‌هایتان را با اعضای تیم خود و یا مشتریان به اشتراک بگذارید، می بایست  buissines pCloud را تهیه کنید ( نیاز به پرداخت ماهیانه یا سالیانه دارد).

این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که پوشه‌هایی را راه‌اندازی کنید که بتوانید با همکاران خود به اشتراک بگذارید. کل تیم اجازه ویرایش یکسان را دارند، یا اینکه می‌توانید آن‌ها را به‌صورت جداگانه تنظیم کنید.

این برای همکاری نیز عالی است چون به اعضای تیم اجازه می‌دهد یک تاریخچه دقیق از ویرایش‌ها را نمایش داده و در فایل‌های اشتراکی توضیح دهند.

سرویس Sync

فضای ذخیره سازی سینک

اگر به دنبال عملکردی مشابه dropbox ، رمزنگاری بسیار ایمن مانند Tresorit و مقدار زیادی فضای ذخیره هستید، Sync بهترین گزینه برای شماست.

این سرویس‌دهنده‌ی فضای ابری، پوشه‌ای را در دستگاه شما قرار می‌دهد و هرگونه سندی که به آن اضافه می‌کنید را به فضای خودش اضافه می‌کند.

همچنین یک سیستم رمزنگاری و امنیت zero-knowledge را ارائه می‌دهد، بنابراین هیچ‌کس، حتی کارمندان همگام‌سازی، قادر به دیدن فایل‌های شما نخواهند بود. شما می‌توانید با پرداخت ماهی ۸ دلار، ۲ ترابایت دیتا ذخیره کنید.

همچنین می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید و از آن‌ها با کلمه عبور محافظت کنید. شما می‌توانید در سطح دسترسی که می‌خواهید به آن‌ها بدهید، تاریخ انقضا را تنظیم کنید، یا به‌سادگی آن‌ها را در هر زمانی لغو کنید.

سرویس Box

فضای ابری باکس

این گزینه یک جایگزین عالی برای کسب و کار ها و گروه‌های کوچک است.

در باکس، شما می‌توانید فایل‌هایی را ایجاد کنید که بلافاصله با هم‌تیمی‌هایتان به اشتراک گذاشته شوند. سپس آن‌ها می‌توانند در زمان مناسب فایل‌های شما را ویرایش کنند.

باکس احتمالاً یکی از جامع‌ترین برنامه‌ها در این فهرست است. با بیش از ۱۰۰۰ ارائه‌دهندگان نرم‌افزار پیشرو مانند  office 365، Salesforce و Adobe Sign، teammates قادر به ویرایش اسناد بدون ترک پلت فرم خواهند بود.

این برنامه هم چنین به شما ردیابی دقیقی را ارائه می‌دهد تا بتوانید هر همگام‌سازی و تغییری را که تا کنون ایجاد شده است ببینید ( لاگ تغییرات ).

اگر می‌خواهید یک فایل خارجی را به اشتراک بگذارید، می‌توانید این کار را با ارسال یک لینک یا ایجاد نشانی اینترنتی سفارشی انجام دهید. ازآنجایی‌که این لینک‌ها هنوز هم می‌توانند نگرانی‌های امنیتی را افزایش دهند، باکس به شما اجازه می‌دهد که رمزهای عبور از فایل‌های اشتراکی را نیز تنظیم کنید.

اگر به طور تصادفی آن را به فرد اشتباهی بفرستید،  می‌توانید تنظیمات مجوز خود را تغییر دهید و یا به‌سادگی دسترسی را لغو کنید.

چیزی که باکس را واقعاً از رقبایش متمایز می‌سازد استفاده از ماشین هوشمند است. این کار باعث می‌شود جریان کار breeze-task انجام شود.

همچنین اینکه تنظیمات ددلاین و پروسه پیشرفت و خیلی چیزهای دیگر می‌تواند در باکس نمایش داده شود. این برنامه حتی به شما کمک می‌کند که وظایف خود را خودکار کنید، آن‌ها را مستقیماً به سمت افراد درست سوق دهید و قراردادهای جدیدی را ایجاد کنید.

اگر قوانین حریم خصوصی شرکت گوگل برای شما خوش آیند نیست ، پیشنهاد می کنم مقاله‌ی ” زندگی بدون گوگل ” را مطالعه کنید.

اگر شما موارد دیگری می شناسید یا با آن کار کرده‌اید،در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

امتیاز خود را برای این مقاله ثبت کنید
[کل رای‌ها: 0 میانگین: 0]

2 دیدگاه برای “جایگزین های مناسب گوگل درایو

  1. مهدی

    محصول مایکرسافت هم خیلی خوبه فک کنم اسمش one drive هست

    • فیت‌نت

      بله یکی از محصول‌های خوب در این حوضه، OneDrive مایکرسافت است.

بپرسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.