وبلاگ
بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

بیت کوین یک ارز دیجیتال یا یک شبکه مالی آنلاین است که برای ارسال و دریافت پول برای افراد توسعه داده شد اما تفاوت‌هایی با حساب بانکی اینترنتی شما دارد که این تفاوت‌ها باعث اتفاق‌هایی شده که به‌عنوان‌مثال بسیاری، از این طریق به ثروت‌های هنگفتی رسیده و فکر مردم را به خود مشغول کرده است. به همین منظور می‌خواهیم به‌صورت ساده بگوییم که بیت کوین چیست و زیروبم آن را دربیاوریم. این شبکه‌ی مالی که امروزه جزو ترند‌ها محسوب می‌شود تحت کنترل فرد و گروه خاصی نیست.

بیت کوین چیست

بیت کوین دقیقا چیست ؟

همان‌طور که می‌دانید پول‌های اسکناسی که در دسترس ماست، توسط بانک مرکزی ایجادشده و تحت کنترل بانک است اما این نوع ارز تحت کنترل هیچ ارگان یا گروه خاصی نبوده و درواقع هیچ‌کس آن را کنترل نمی‌کند.
بیت کوین نخستین پول رمزنگاری‌شده‌ است که با ارز رمز پایه یا کریپتوکارنسی ( Cryptocurrency ) نیز شناخته می‌شود. قسمت جالب در مورد این ارز اینجاست که هنوز هم به‌صورت یقین مشخص نیست که توسط چه کسی ارائه و خلق‌شده است ولی اولین نوشته در مورد معرفی بیت کوین و تولید محتوا در باره این ارز، توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر شد که هویت این فرد نیز مخفی است.

بیت کوین دقیقا چیست
می‌گویند هدف اصلی از خلق بیت کوین تولید پول مستقل از دسترسی دولت و قابلیت انتقال سریع و کارمزد انتقال پایین است.

شبکه بیت کوین

درواقع تمام کسانی که نرم‌افزار بیت کوین را روی کامپیوتر خود نصب‌کرده‌اند و از طریق اینترنت به یکدیگر وصل می‌شوند، شبکه‌ی پرداخت بیت کوین را تشکیل داده‌اند که بخش مهمی از کل این پدیده را شامل می‌شود. درواقع این ارز بدون این شبکه پرداخت بی‌معنی خواهد بود.

بیت کوین چگونه ساخته می‌شود

بیت کوین چگونه ساخته می شود

این نوع ارز توسط افرادی که از نرم‌افزار‌های ماین روی کامپیوتر خوب نصب‌کرده و فعالیت می‌کنند تولید می‌شود که به این مجموعه فرایند استخراج ماینینگ ( Mining ) به معنی معدن کاری، گفته می‌شود. استخراج از طریق فرمول‌های ریاضی انجام می‌شود و پایه بیت‌کوین هم بر اساس فرمول ریاضی است.

نگهداری آن به چه صورت است

ازآنجایی‌که این ارز به‌صورت فیزیکی نیست، تمام آن در بستر اینترنت و در شبکه‌ای نگهداری می‌شود. سابقه مالکیت آن در یک دفتر کل به نام بلاک چین ( Blockchain ) و توسط تمام کامپیوتر‌های موجود در شبکه نگهداری می‌شود.
این دفتر کل یا همان Blockchain سوابق کسانی که مالک این ارز دیجیتال هستند را نگهداری می‌کند، اما نه به‌صورت هویت واقعی که شامل نام و یا شماره‌حساب باشد، بلکه از طریق آدرس‌هایی که برای بیت کوین تعریف‌شده است.

مانند :۹G3ouRuJKHYB2tjzkcgrw5LJEnZEcKcCT8

نگهداری بیت کوین

به‌سادگی نمی‌توان پی برد که صاحب این آدرس چه کسی است.به‌این‌ترتیب اگر سیستم به‌صورت صحیح مورداستفاده قرار بگیرد، کاملاً ناشناس باقی خواهید ماند. پس از انتقال بیت کوین از یک حسابی به‌حساب دیگر، این دفتر کل بروز می‌شود و طبق اطلاعات جدید به روند خود ادامه می‌دهد. با توجه به میزان بالای استفاده از این نوع ارز می‌توان حدس زد که این سیستم هر ثانیه در حال به‌روزرسانی خود است.
درواقع همان سریال پول شماست و چیزی باید از آن نگه‌داری کنید همان است.

میزان مجاز استخراج بیت کوین

پروتکل این ارز دیجیتال اجازه‌ی ایجاد بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین را به ماینر‌ها نمی‌دهد ولی خوب همین‌قدر از بیت کوین با توجه به قیمت فعلی آن‌که ۱۱۶۷۰ $ معادل بیش از ۵۳ میلیون تومان است، مبلغ واقعاً بالایی خواهد بود.بیت کوین واحد‌های کوچک‌تری هم دارد که کوچک‌ترین آن ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۱ است که به‌اصطلاح یک ساتوشی ( بنیان‌گذار ظاهری بیت کوین ) گفته می‌شود.

پشتوانه این ارز دیجیتال

پشتوانه بیت کوین

برای ارز‌های رایج از طلا و گاهاً از نقره استفاده می‌شود، درواقع شما اگر ۱ میلیون تومان را در بانک داشته‌باشید مانند این است که شما به‌اندازه‌ی یک‌میلیون تومان طلا یا نقره در بانک دارید اما در بیت کوین این پشتوانه فرمول‌های ریاضی است که در اختیار همه قرارگرفته و هرکسی می‌تواند آن را ببیند.

شفافیت و محرمانگی باهم در بیت کوین

یکی از ویژگی‌های جذاب بیت کوین شفافیت به همراه حریم یا محرمانگی آن است. به این صورت که هر فرد با داشتن همان سریال که در بالا گفتیم می‌تواند به بیت کوین‌هایش دسترسی داشته باشد ولی هر فرد دیگری در شبکه می‌تواند بیت کوین‌های آدرس دیگری را مشاهده کند و همچنین وضعیت نقل‌وانتقال آن نیز برای افراد دیگر شبکه، مشخص است.

ولی از این آدرس و سریالی که از ترکیب چند حرف و عدد تشکیل‌شده چه چیزی را می‌توان فهمید ؟ هیچ‌چیز ! به همین دلیل است که می‌گوییم بیت کوین شفافیت به همراه محرمانگی را به‌صورت هم‌زمان اجرا کرده است.

با بیت کوین چه کنیم ؟

با این ارز همانند دلار و یورو قابلیت خرید محصولات موردنظر را دارید ( در حال حاضر تمام فروشگاه‌ها از این درگاه پرداخت پشتیبانی نمی‌کنند اما شما هر کالایی را که بخواهید خرید کنید مطمئناً یک فروشگاه وجود خواهد داشت که بین کوین را بپذیرد ). به‌عنوان‌مثال شرکت‌هایی نیز Dell و Steam و حتی Egifter بیت کوین را می‌پذیرند. اگر قصد خرید از Adidas را داشته باشید و ازآنجایی‌که این شرکت فعلاً بیت کوین را قبول نمی‌کند، می‌توانید از Egifter استفاده کنید.

خرید با بیت کوین

این شرکت به شما یک کارت هدیه خرید ارائه می‌دهد که شما با بیت کوین خریداری می‌کنید و از سمت دیگر فروشگاه‌های زیادی نظیر Adidas،Amazon،Ebay و … این کارت هدیه را به رسمیت می‌شناسند و آن را می‌پذیرند. درنهایت شما موفق به خرید از شرکتی مانند Adidas شده‌اید.

امنیت در بیت کوین

امنیت به خودی خود در بیت کوین بالاست ولی با توجه به ترند بود این موضوع، هکر‌ها هم با تمام تلاش به دنبال شماره سریال کیف‌پول شما هستند. تصور کنید در این اینترنت همگانی و عمومی وارد کیف پول خود شوید و یک هکر نیز در همان اطراف در حال بررسی فعالیت‌های کاربران متصل‌شده به همان اینترنت باشد، طبیعتاً به محض متوجه شدن فعالیت شما، تمام تمرکز خود را به شما اختصاص می‌دهد تا اطلاعات شما را بدست آورد چون در صورت استفاده و خرید از کیف‌پول‌تان، هیچ اطلاعاتی از او ثبت نخواهد شد. این دقیقاً اتفاقی است که در تمام نقاط جهان رخ داده و روز به روز بیشتر می‌شود.

VPN برای بیت کوین

پیشنهاد می‌شود قبل از ورود به کیف پول یا استفاده از آن، ابتدا به یک VPN متصل شوید تا امنیت شما در اینترنت حفظ شود. وی پی ان تمام فعالیت و اطلاعات شما را به صورت رمزنگاری شده تبدیل می‌کند که دسترسی و مشاهده فعالیت شما تقریبا غیر ممکن می‌شود که در مقاله‌ی چرا در سال ۲۰۱۸ بیشتر به VPN نیاز داریم ، به صورت کامل توضیح دادیم.

در برخی موقعیت‌ها مانند بنگلادش استفاده از بیت‌کوین مجاز نیست و در این حالت نیز طبیعتاً نیاز به VPN و فیلتر شکن بیشتر احساس می‌شود تا آدرس اینترنت خود را تغییر داده و به عنوان یک شهروند از کشوری دیگر ( موقعیت سرور وی پی ان شما ) اقدام به فعالیت در زمینه بیت کوین کنید.

امتیاز خود را برای این مقاله ثبت کنید
[کل رای‌ها: 0 میانگین: 0]

5 دیدگاه برای “بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند

 1. اکبریان

  سلام
  ما برای معاملات بیت کوین توی سایت های خارجی نیاز به یک وی پی انی داریم که IP ثابت داشته باشه و اصلا تغییر نکنه
  لطفا راهنمایی کنید

  • فیت‌نت

   سلام و عرض ادب
   جناب اکبریان برای مورد شما فیت نت راه حلی ارائه کرده است. شما از طریق لینک خرید vpn با آی پی ثابت، می توانید اشتراک خود را به صورت آی پی ثابت از کشور مورد نیاز خود تهیه کرده و استفاده کنید. توجه داشته باشید که ip ارائه شده بر روی تمامی سیستم‌هامل‌های دستگاه شما سازگار هستند.

بپرسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.