وبلاگ
راهنمای رفع انواع ارور و خطاهای رایج در وی پی ان

راهنمای رفع انواع ارور و خطاهای رایج در وی پی ان

معمولا هر کسی خطا و ارور در هنگام اتصال به vpn و فیلتر شکن را تجربه کرده و می‌داند که چقدر اذیت کننده است.

اما اگر اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید بسیار کمک‌حالتان خواهد بود.

زمانی كه شما فایل Log Error را مشاهده می‌‏كنید، متوجه یك سری از خطاهای ثبت‌شده در آن خواهید شد. برای حل مشكل نیاز دارید تا ابتدا معنای كدها را بدانید چون در آن قسمت فقط عدد و شماره‌ی خطاها ثبت می‌شود و در مورد راه‌حل آن توضیحی داده نشده است.

آموزش رفع ارور vpn

در تنظیم دستی VPNها ( پروتکل‌های PPTP و l2tp و ikev2 ) معمولاً احتمال بروز خطای بیشتری وجود دارد زیرا هیچ شركت نرم‏‌افزاری میان شما و اتصال VPN وجود ندارد كه خطاهای مذكور را برای شما تفسیر كند ( در واقع کانکشن خاصی ندارد و شما باید آن را از سیستم عامل ایجاد کنید).

در این راهنما مهم‏‌ترین و رایج‌‏ترین خطاهایی كه در VPNها رخ می‌‏دهند، را توضیح خواهیم داد. همچنین راهكارهایی برای رفع این خطاها نیز پیشنهاد خواهد شد.

خطای ۰x800704C9

نشان‌دهنده این است که هیچ درگاه SSTP در سرور وجود ندارد یا قابل دسترسی نیست.

این ارور بسیار رایج بوده و حل آن نیز آسان است. برای رفع آن باید به سرور وی پی ان، دسترسی ریموت (دسترسی از راه دور) داشته باشید.

 1. از كنترل پنل ابزار مربوط به مسیریابی و دسترسی از راه دور (Remote Access) را باز كنید.
 2. آدرس سرور فیلتر شکن خود را انتخاب كنید.
 3. بر روی ‘Ports’ راست کلیک كرده و گزینه ‘properties’ را انتخاب كنید.
 4. روی ‘name’ كلیك كرده و SSTP را انتخاب كرده و روی ‘Configure’ كلیك كنید.
 5. ماكزیمم تعداد درگاه‏‌ها ( Maximum Ports ) را چك كنید. این عدد به‌طور پیش‌فرض باید ۱۲۸ باشد. مقدار آن را افزایش دهید.
 6. بر روی ok كلیك كنید تا پنجره بسته شود.

خطای ۰x80072746

این مسئله مربوط به مجوز احراز هویت HTTPS است. ممكن است یا سرور VPN نتوانسته مجوز را پیدا كند یا اینكه مجوز مذكور مشكل داشته است.

شما نمی‌‏توانید شخصاً این مشكل را برطرف كنید بلكه رفع آن وظیفه افرادی است كه مسئولیت و مالكیت سرور وی پی ان را بر عهده دارند ( ارائه دهنده سرور شما).

پس از نصب مجوز مذكور، مدیر سرور باید اتصال HTTPS را بررسی نماید.

خطای ۵۱

رفع خطای 51

این خطا در Cisco Anyconnect VPN دیده می‌‏شود و به كاربر VPN (كامپیوتری كه کانکشن وی پی ان روی آن اجرا می‎شود) مربوط می‌‏شود. در این حالت کانکشن VPN نمی‏‌تواند به شبكه اصلی كامپیوتر شما، برای برقراری اتصال، راه یابد.

برنامه VPN را بسته و بخش عیب‏‌یابی شبكه را اجرا كنید. پس از آن دوباره فیلتر شکن را اجرا كرده و ببینید این خطا برطرف شده است یا خیر.

خطای ۴۱۲

آموزش رفع خطای 412

Remote Peer دیگر پاسخگو نیست.

این خطا نیز مانند خطای ۵۱ مربوط به Cisco VPN بوده و از کانکشن فیلتر شکن در سیستم كاربر نشأت می‌‏گیرد. با این تفاوت كه در این حالت برنامه با سرور VPN ارتباط برقرار می‌‏كند اما اتصال را از دست می‏‌دهد.

برای رفع این مشكل برنامه VPN را بسته و بخش عیب‏‌یابی شبكه را اجرا كنید. مطمئن شوید كه اتصال اینترنت به درستی برقرار شده است و پس از آن دوباره VPN را فعال نمایید.

خطای ۶۱۹

آموزش ارور 619

این خطا معمولاً در سیستم عامل ویندوز رخ می‌‏دهد و علت عمده آن مسدود شدن دسترسی به شبكه توسط دیواره آتش (firewall) می‎باشد. البته این تنها علت بروز این خطا نیست اما می‏‌توانید چند راهكار مختلف برای رفع آن امتحان كنید.

پیش از هر چیز مطمئن شوید تنها یك کانکشن VPN در حال اجرا دارید. یعنی طوری نباشد که ابتدا به یک وی پی ان متصل شوید و سعی در اتصال وی پی ان دیگری باشید.

 1. در نوار وظیفه روی قسمت برنامه‏‌های پنهان‌‏شده كلیك كنید(کنار نمایشگر ساعت). روی تمام نشانه‌‏های VPN راست كلیك كرده و گزینه خروج را بزنید.
 2. روی نوار وظیفه راست كلیك كرده و ‘Task Manager’ را انتخاب كنید. از فهرست فعالیت‌‏های در حال اجرا هر فعالیتی كه به وی پی ان و فیلتر شکن مربوط می‏‌شود را ببندید.
 3. VPN  خود را مجدداً باز كرده و بررسی كنید كه مشكل برطرف شده یا خیر.

اگر این روش مشكل را برطرف نكرد باید firewall را غیرفعال كنید. اگر از firewall در ویندوز خود استفاده می‏‌كنید، این مراحل را طی كنید:

 1. از کنترل پنل ‘windows Firewall’ را پیدا و اجرا کنید.
 2. از منوی سمت چپ صفحه روی گزینه ‘Turn Windows Firewall on or off’ كلیك كنید.
 3. در هر دو بخش ‘Private network settings’ و  ‘Public network settings’ گزینه ‘Turn off Windows Firewall’ را انتخاب كنید.
 4. برای ذخیره تغییرات روی ok كلیك كنید.

اگر با انجام این مراحل همچنان خطای ۶۱۹ داشتین ، این مشکل را با ارائه دهنده خود در میان بگذارید.

خطای ۶۳۳

خطای 633

مودم شما توسط برنامه دیگری در حال استفاده است یا به درستی شناسانده نشده است.

این خطا زمانی رخ می‌‏دهد كه درگاه TCP موردنیاز برای اتصال VPN توسط برنامه دیگری در حال اجرا باشد. این امر یا به این دلیل است كه آن برنامه مشكل دارد یا اینكه بدون تكمیل فرآیند مربوطه بسته‌شده است و سبب شده تا درگاه TCP برای فرآیندهای دیگر در دسترس نباشد.

راه‏‌حل رفع این خطا كاملاً مشابه با خطای ۶۰۹ است. در این حالت تنظیمات عیب‌‏یابی نمی‌‏تواند به شما كمك كند اما راه‌‏اندازی مجدد RAM می‏‌تواند كلیه درگاه‌‏های مسدود شده را آزاد نماید. اگر درست نشد كامپیوتر را خاموش و سپس روشن نمایید.

خطای ۶۴۵

در فرایند تائید هویت داخلی مشكلی وجود دارد.

این خطا در نسخه‌‏های قدیمی ویندوز رخ می‌‏دهد. در نسخه‏‌های جدیدتر ویندوز ارور ۶۹۱ جای آن را گرفته است. این خطا زمانی دیده می‌شود كه سرور وی پی ان اجازه برقراری ارتباط را به دلیل صحیح نبودن نام كاربری یا كلمه عبور، نمی‌‏دهد.

ارور ۶۹۱

آموزش رفع ارور 691

دسترسی ممكن نیست زیرا نام كاربری یا كلمه عبور در دامنه موردنظر معتبر نیست.

راهكار حل این مشكل ساده است. ابتدا مطمئن شوید كه نام كاربری و كلمه عبور را به درستی وارد كرده‏اید و به بزرگ و کوچک بودن حروف هم دقت کنید. در مرحله بعد ارائه دهنده شما باید بررسی کند که مشکل اطلاعات ورودی شما از کجاست، ممکن است اعتبار اشتراک فیلتر شکن منقضی شده باشد.

تعداد خطا‌های وی پی ان بیشتر از این موارد هستند.این مقاله تا زمانی که کل خطا‌ها در آن قرار بگیرند، بروزرسانی خواهد شد.

امتیاز خود را برای این مقاله ثبت کنید
[کل رای‌ها: 0 میانگین: 0]

بپرسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.