وبلاگ
شهر هوشمند گوگل در تورنتو و حریم خصوصی ساکنین آن

شهر هوشمند گوگل در تورنتو و حریم خصوصی ساکنین آن

پروژه شهر هوشمند گوگل به نام Quayside در تورنتو بیشتر بحث برانگیز است تا هیجان انگیز.

اگر در مورد شهرهای هوشمند اطلاعات خاصی ندارید پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا مقاله‌ی ” در مورد شهرهای هوشمند بیشتر بدانید ” را مطالعه کرده و سپس به مطالعه ادامه این مقاله بپردازید.

در سال ۲۰۱۷ ، هنگامی که آزمایشگاه‌های Alphabet Sidewalk ، پروژه Quayside که یک پروژه مشارکتی با شهر تورنتو است ، را اعلام کردند ، با یک موج تبلیغاتی روبرو شدند و توانستند با استفاده از قدرت اینترنت ، اعلامیه‌های هیجان برانگیز شهری را به سمت خود جلب کنند .

شهر هوشمند گوگل

نخست‌وزیر کانادا جاستین ترودو ( Justin Trudeau ) ، فردی بود که  از این پروژه مشارکتی پرده‌برداری کرد .

او این چنین خبری را اعلام کرد :

اطلاعیه در مورد ساختن نوع جدیدی از محله‌ها است که مردم را در اولویت قرار می‌دهد.

و درنهایت او درباره انتظار خود از پروژه Quayside افزود :

این پروژه درنهایت قرار است قطبی موفق برای نوآوری و جامعه ۱۰ هزار نفری از مردمی باشد که در آن کار کنند ، زندگی کنند و همچنین تفریح داشته باشند.

در آن زمان ، به نظر می‌رسید که در این همکاری تورنتو تمایل دارد به عنوان یک قطب بزرگ تکنولوژی در آمریکای شمالی ، این پروژه را با اقتدار به دست بگیرد و تأسیس کند .

آزمایشگاه‌های Sidewalk ، با این انتظار که سرانجام سرمایه‌گذاری آن‌ها در این پروژه موجب سود ۱ میلیاردی CAD آن‌ها می‌شود ، چندین هکتار از زمین‌های درجه یک اسکله تورنتو را به ساختن چیزهایی مثل خطوط دوچرخه سواری هیجان انگیز ، دستگاه‌های راهنمایی و رانندگی با سیگنال‌های متصل به اینترنت و دفن زباله‌ها در زیر زمین ، اختصاص دادند .

کارشناسان حریم خصوصی، پروژه Quayside را رد می کنند

حریم خصوصی شهر هوشمند

اگر دولت مردان کانادایی و مسئولان Alphabet ، فکر می‌کردند که این پروژه تقریباً با فریبکاری جهانی روبرو می‌شود و شهروندان ترغیب می‌شوند و تمایل دارند در آینده که در جایی که دوربین‌ها و دستگاه‌های راهنمایی رانندگی متصل به اینترنت وجود دارند ، تقریباً همه جوانب رفتار خودشان را آنالیز و ارزیابی کنند ، با یک شگفتی که برایشان خوشایند نبود روبرو می‌شدند .

پس از اینکه پروژه Quayside تمام شد ، تاکنون بحث‌هایی یکی پس از دیگری در این باره به وجود آمده است.

فقط دو ماه بعد از توافق‌نامه، گاردین ( Guardian ) یکی از انتشارات انگلستان تحت عنوانی داغ نوشت :

حتی اگر ، در حال حاضر گوگل یا Alphabet ، دروازه‌بان تقریبی کل اینترنت باشد که در فیس بوک نیست، بنابراین قادر است که اجاره‌ها را از هر شرکتی که می‌خواهد در آنجا دیده شود، دریافت کند . در نتیجه به دروازه‌بانی که قسمت‌هایی از دنیای فیزیکی که کنترل کرده است ، تبدیل می‌شود .

این انتشارات افزود که حداکثر ثروت جمع شده توسط سیلیکون ولی ، زندگی بدتری را برای افرادی که در بالای این توده نیستند درست کرده است. ساخت و ساز را بسیار گران کرده است، حمل و نقل عمومی و تحصیل را بی‌اهمیت کرده و همچنین شهر را نه تنها برای تعداد زیادی از مردم بلکه تعداد محدودی تبدیل به تفریحگاه کرده است .

آزمایشگاه‌های Sidewalk، تصمیم گرفتند برای از بین بردن نگرانی‌های مربوط به ردیابی داده‌ها، افکار را به سمت استخدام کارشناس حریم خصوصی ، Ann Cavoukian منحرف کنند.

نقش او این بود که تضمین کند آلفابت در هیچ عمل مضر یا نامطلوبی دخالت نمی‌کند .

موضوع ردیابی و نظارت شهر توسط Alphabet مبهم است

نظارت شهر هوشمند

اما Cavoukian در کمتر از یک سال ، از این پروژه استعفا داد و ادعا کرد که در مورد میزان ردیابی و نظارت بر داده‌ها، در تاریکی نگه داشته شده است. در نتیجه مدیران اجرایی به او اطمینان دادند که اطلاعات جمع‌آوری شده از بین می‌رود و غیر قابل شناسایی می‌شود اما او بعداً فهمید که اشخاص ثالث می‌توانند به سوابق و داده‌های قابل شناسایی افرادی که در اسکله هستند، دسترسی پیدا کنند .

او در استعفا نامه خود نوشت :

من تصور می‌کردم ، ما یک شهر هوشمند در جهت حریم خصوصی خلق کرده‌ایم ، در صورتی که مخالف این است و یک شهر هوشمند در جهت جاسوسی و نظارت نزدیک ساخته‌ایم

و افزود که خروج او از پروژه به معنای ارسال یک بیانیه قوی در خصوص عدم وجود حریم خصوصی است.

در آنجا صداهای مخالف دیگری نیز وجود داشت .

Saadia Muzaffar ، بنیان‌گذار TechGirls کانادا و یکی از اعضای پنل مشاوره استراتژی دیجیتال اسکله تورنتو، با اعتراضات مشابهی درباره عدم وجود شفافیت و نقص احتمالی حریم خصوصی ، یک ماه قبل از Cavoukian از مقام خود کناره‌گیری کرد .

ضربه بزرگی به جاه‌طلبی‌های پروژه Quayside زمانی خورد که Jim Balsillie ، رئیس سابق بلک بری، یکی از شناخته شده ترین شرکت‌های تکنولوژی کانادایی، نیز مخالفت خود را در رابطه با این پروژه ابراز کرد و نوشت، او این پروژه را آزمایش استعماری در نظارت بر سرمایه‌داری می‌داند که تلاش می‌کند مسائل مهم شهری ، مدنی و سیاسی را ببیند.

او گفت :

اگر ما بخواهیم شهرهای دیجیتال پایدار را به سود شهروندان کانادایی بسازیم، نیاز به شفافیت و پاسخگویی بین دولت و شهروندان آن خواهیم داشت، نه یک معامله پنهانی در خصوص تجارت گسترده داده‌ها ، بین یک شرکت عمومی انتخاب نشده و یک شرکت سرکش چند ملیتی خارجی .

در اوایل سال ۲۰۱۹ ، از پروژه اسکله تورنتو  توسط انجمن‌های آزاد مدنی کانادایی شکایت شد و همچنین گفته شد که دولت ، حقوق مشروطه آزادی را به وسیله نظارت فروخته است و غول‌های جمع‌آوری داده‌های رفتاری را برای راه‌اندازی فروشگاه ، دعوت کرده است .

Michael Bryant ، مدیر اجرایی CCLA و مشاور عمومی معروف در این خصوص گفت :

این توافق‌نامه‌ها مخالف قانون اساسی و اجرایی است و یک سابقه وحشتناک برای سرانجام این کشور به وجود می‌آورد.

آیا Alphabet می‌تواند این را حل کند ؟

در میان افزایش انتقادات عمومی و تهدیدات واقعی که می‌توانستند پروژه را کاملاً کنار بزنند و از بین ببرند، آزمایشگاه‌های Sidewalk یک ضمیمه نوآوری دیجیتال که یک گزارش ۴۸۳ صفحه‌ای بود را برای ترویج شفافیت و رفع نگرانی‌ها منتشر کردند.

این گزارش به طور خاص در میان دیگر موضوعات به اسباب نگرانی‌های حریم خصوصی داده‌ها پرداخته است و به نویسندگان این نشریه بیان می‌کند که :

ما باور داریم که استانداردهای بالاتری از مدیریت داده‌ها در شهرها امکان‌پذیر است و عموم مردم باید بدانند که داده‌ها چرا و چگونه جمع‌آوری می‌شوند و در اماکن عمومی و خیابان‌ها مورد استفاده قرار می گیردند .

در رای گیری که چندی پس از شکایات پیش آمده ، در خصوص آینده پروژه Quayside صورت گرفت، شهر تورنتو اعلام کرد که بعد از اینکه آزمایشگاه‌های Sidewalk ، تغییرات لازم را برای آرام کردن نگرانی‌های عمومی انجام دادند ، پروژه می‌تواند ادامه پیدا کند .

Stephen Diamond ، رئیس هیات مدیره اسکله تورنتو ، توضیح داد که اعضا در مورد مسائلی که با آزمایشگاه‌های Sidewalk پیاده کرده بودند ، هماهنگ شده‌اند و البته هشدار می‌دهند که ” این یک معامله انجام شده ، نیست “.

واقعیت موضوع این است که ، بیش از دو سال از زمانی که Trudeau و Larry Page توافق‌نامه‌ای را که به عنوان راه حلی برای مشکلات مدنی تورنتو همچون تراکم ترافیک، حمل و نقل کارآمد و اتصال بستند، می‌گذرد اما ما از زمان اعلام بیانیه تاکنون، با ادعای شکایت، استعفا مقامات برجسته و چشم‌اندازهایی عجیب و غریب  از آینده، شاهد پیشرفت و تغییر واقعی در این زمینه نبوده‌ایم.

تورنتویی‌ها در شک و تردید ماندند

شهر هوشمند تورنتو

ساکنان تورنتو نمی‌توانند به خرید مواد مخدر بپردازند . تورنتو در حال حاضر یکی از گران‌ترین شهرهای جهان است پس اعلامیه‌های Alphabet ، در خصوص ساخت مسکن ارزان قیمت، عمدتاً با شک و تردید روبرو شده است. اما حتی اگر بخواهیم این شاهکار معجزه‌آسا را از بین ببریم نگرانی در خصوص دوربین‌ها و حریم خصوصی همچنان ادامه خواهد داشت .

معیارهای موفقیت حتی ناشناخته‌تر است . پروژه ” Quayside موفق ” چه معنایی دارد؟

شاید بیشتر مردم دستگاه‌های بیشتری را در عرصه عمومی نمی‌خواهند . کسی تا حالا فکر کرده که از آن‌ها در این باره سؤال بپرسد ؟

بله ، معامله در حال حاضر پیش می‌رود . اما آنچه قرار است در آینده به نظر برسد ، این است : هیچ چیز مشخص نیست.

امتیاز خود را برای این مقاله ثبت کنید
[کل رای‌ها: 1 میانگین: 3]

بپرسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.