وبلاگ
جایگزین های بهتر برای سایت ویدیویی یوتیوب

جایگزین های بهتر برای سایت ویدیویی یوتیوب

به عنوان سومین مقاله ی در مورد جایگزین کردن سرویس هایی که بیشتر به دلیل استفاده عموم سمت آن ها رفته‌ایم (دو مورد قبل : گوگل داکس و گوگل درایو )و اگر دقت کرده باشید ، همگی در یک گزینه مشترک هستند: گوگل.

استفاده از سرویس‌های گوگلی به این غول تکنولوژی اجازه داده است تا هر فعالیت شما را رهگیری کند. شما تصور می‌کنید که تماشای ویدیوهای معمولی هیچ اطلاعاتی در مورد شما بروز نمی‌دهد اما اشتباه می‌کنید.

گوگل از این داده‌ها استفاده می‌کند تا یک تصویر بزرگ‌تر از هویت واقعی شما بسازد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مطالعه این مقاله ممکن است ۵ دقیقه از وقت شما را بگیرد ولی در عوض آن اطلاعات مناسبی دریافت خواهید کرد.

وقت آن رسیده است که به دنبال پلتفرم‌های ویدیویی باشید که اقدام به جمع‌آوری داده‌های شما نمی کنند و همچنین تخصصی تر و نقش مفید تری ایفا کنند.

چرا باید دنبال جایگزین‌ها باشید

 تمام سایت‌های اشتراک گذاری ویدئو، داده‌های انباشته‌شده کاربران را جمع‌آوری می‌کنند تا بدان وسیله خدمات ویدیویی خود را بهبود ببخشند و اکثریتشان از کوکی‌ها برای جمع‌آوری داده‌ها برای اهداف بازاریابی یا نشان دادن تبلیغات به شما استفاده می‌کنند.

برخی از اشتراک‌گذاری داده‌های شما با اشخاص یا شرکت‌های ثالث خودداری می‌کنند و برخی این داده‌ها را صرفاً با شرکای خود به اشتراک می‌گذارند.

هرچند تمام آن‌ها در نهایت داده‌های شما را در شرایط ویژه مانند مبارزه با کلاهبرداری یا وقتی از طرف ارگان‌های قانونی درخواست شود ، در اختیار آن‌ها قرار خواهند داد.

گوگل هم همین کار را انجام می‌دهد بنابراین چرا باید خودتان را برای یافتن جایگزین‌هایی برای یوتیوب به‌زحمت بیندازید؟

یوتیوب

با استفاده از سرویس Youtube شما اطلاعات بیشتری از آنچه گوگل در حال حاضر در اختیار دارد، در اختیار آن قرار می‌دهید. سایت‌های ویدیویی زیر ممکن است تبلیغاتی به شما نشان دهند اما اطلاعاتی بیشتر از آنچه شما با پروفایل کاربری‌تان در اختیارشان قرار می‌دهید در اختیار نخواهند داشت.

از سوی دیگر گوگل از داده‌های تک به تک پلتفرم‌های متعلق به خود استفاده می‌کند و یک پروفایل کاربری دقیق از شما می‌سازد که در نهایت می‌تواند رفتار شما را پیش‌بینی کند.

با استفاده از سرویس‌های گوگلی ممکن است در حباب فیلتری گیر بیفتید. گوگل با استفاده از تحلیل داده‌های شما، آنالیزی انجام می‌دهد و دقیقاً می‌داند شما چه می‌خواهید و همان را به شما ارائه می‌کند.

این بدان معنی است که گوگل صرفاً نتایج جستجوهایی را به شما نشان خواهد داد که با پروفایل کاربری و علایق شما هماهنگ است و در نتیجه سایر گزینه‌هایی را که ممکن است مورد علاقه شما باشند مخفی نگه می‌دارد.

گفتگوهای TED

گفتگو های تد

 • بهترین گزینه برای یادگیری مطالب جدید
 • گفتگوها معمولاً با استادان و افراد متخصص و رهبران شرکت‌های کسب‌وکار انجام می‌شود

TED یک سازمان معروف غیرانتفاعی است که میزبان برگزاری کنفرانس‌ها در سراسر جهان می‌باشد. بسیاری از سخنرانی‌ها از قبل ضبط‌ شده‌اند و ویدیوهای آن‌ها بعداً در وب‌سایت سازمان TED ظاهر می‌شوند. تا به حال بیشتر از ۳۰۰۰ گفتگو با عناوین مختلف از تکنولوژی و کسب‌وکار گرفته تا طراحی و مسائل جهانی در این وب‌سایت بارگذاری شده است.

آن‌یک پلتفرم عالی برای کسانی است که به دنبال ایده‌های جدید یا تمایل برای یادگیری مطالب جدید از استادان و رهبران کسب‌وکار هستند. این وب سایت واقعا ارزش یکبار مراجعه به آن را دارد.

سایت Dailymotion

سایت Dailymotion

 • بهترین جایگزین یوتیوب باکیفیت بالا
 • رابط کاربری مشابه با Youtube
 • قوانین حق نشر ملایم‌تر

سایت Dailymotion ماهانه ۱۱۲ میلیون بیننده را به خود جذب می‌کند و یکی از معروف‌ترین جایگزین‌ها برای یوتیوب است. برخی  می‌گویند این سایت تشابه زیادی با یوتیوب دارد در حالی که به عقیده عده‌ای دیگر سایت Dailymotion برادر تیره‌تر و ضعیف‌تر یوتیوب است.

به‌هرحال رابط کاربری بسیار عالی و نیز لایه‌بندی کاملاً مشابه با Youtube دارد که شامل نمایش ویدیوهای پربیننده، کادر جستجو و همان دسته‌بندی‌های محتوایی می‌شود.

کاربران سایت، Dailymotion را عمدتاً به خاطر ویدیوهای کیفیت بالای آن انتخاب می‌کنند. Youtube ویدیوها را فشرده‌سازی می‌کند که درنتیجه کیفیتشان پایین می‌آید در حالی که Dailymotion به کاربران اجازه می‌دهد تا سقف حجم ۴ گیگابایت همراه با وضوح تصویر ۱۰۸۰ پیکسل، ویدئو بارگذاری کنند..

درست مانند یوتیوب استفاده از آن رایگان است و سازندگان ویدیو می‌توانند ویدیوهای خود را با نمایش تبلیغات مونتاژ کنند.

تنها مشکل این سایت، طول زمانی تمام ویدیوها صرفاً تا ۲۰ دقیقه است.

Dailymotion همچنین دارای قوانین حق نشر ملایم‌تری است که مشخص می‌کند چرا بیشتر ویدیو سازان آن را ترجیح می‌دهند. یوتیوب سابقاً اقدام به حذف یا حتی مسدود کردن برخی از محتواها نمود بدون اینکه اجازه دهد سازندگانشان دوباره قادر به بازگردانی اطلاعات‌شان باشند.

سایت Metacafe

سایت Metacafe

 • بهترین گزینه برای ویدیوهای کوتاه
 • عدم وجود ویدیوهای مشابه هم
 • رابط کاربری بسیار ساده

سایت Metacafe یک پلتفرم ویدیویی بسیار ابتدایی است که حتی قدمت بیشتری نسبت به Youtube دارد. این سایت میزبان تعداد زیادی از فایل‌های ویدیویی است که مدت پخش همگی تا سقف ۹۰ دقیقه است و دارای کیفیت نسبتاً پایین در مقایسه با سایر پلتفرم‌ها است.

این سایت برای افرادی عالی است که دنبال ویدیوهای سرگرم‌کننده، مرور در مورد محصولات یا راهنمایی‌های سریع هستند. سایت Metacafe درست مانند یوتیوب، ویدیوها را در دسته‌بندی‌های سرگرم‌کننده، ورزشی، بازی‌های ویدیویی، فیلم‌ها، اخبار و تلویزیون قرار می‌دهد.

بینندگان می‌توانند در کانال‌ها مشترک شده یا فهرست‌های پخش مختلفی را نیز مشاهده کنند.

سایت Veoh

سایت Veoh

 • بهترین گزینه برای سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌ها
 • ویدیوها هیچ محدودیت زمانی نیستند
 • کاربران برای تماشای ویدیوها باکیفیت HD نیاز به پخش‌کننده تحت وب Veoh دارند

یک وب‌سایت دیگر در زمینه اشتراک‌گذاری ویدیوها با یک رابط کاربری مشخص که محتوای تولیدشده توسط کاربر و شخصی‌سازی‌شده‌ای را بدون هیچ محدودیت زمانی به کاربرانش پیشنهاد می‌کند.

اگر به دنبال سریال‌های تلویزیونی معروف مانند NCIS (سازمان تحقیقات جنایی دریایی)، مردان دو نفر و نصفی یا The Price Is Right هستید مطمئناً از سایت Veoh خوشتان خواهد آمد. شما همچنین می‌توانید برخی از فیلم‌های سینمایی معروف را هم در این سایت پیدا کنید.

اگر می‌خواهید محتوایی باکیفیت HD تماشا کنید نیاز دارید که پخش‌کننده ویدیویی تحت وب Veoh را نصب کنید.

سایت Veoh را می‌توان به عنوان‌یک سایت بینابینی پخش ویدیو و یک شبکه اجتماعی دانست. کاربران Veoh می‌توانند با سایر کاربران ارتباط برقرار کنند، وارد گروه‌ها شوند و حتی با دوستان خود گفتگو داشته باشند. ویدیوهای این سایت را همچنین می‌توان در هر وب‌سایت دیگری گنجاند.

سایت Twitch

سایت Twitch

 • بهترین گزینه برای ایجاد اجتماعات مخصوص بازی
 • پخش زنده بازی‌های ویدیویی

Twitch یک پلتفرم میزبان فایل‌های ویدیویی مخصوص گیمر هاست که در اجتماعات مخصوص بازی معروف است و به کاربرانش این امکان را می‌دهد تا به صورت زنده به ضبط بازی‌های خود یا سایر فعالیت‌ها بپردازند و سپس این ویدیوهای ضبط‌ شده را در سایت  بارگذاری نمایند.

این سایت همچنین به عنوان‌ یک شبکه اجتماعی عمل می‌کند که افراد در آن می‌توانند نکات و ترفندهای بازی‌ها را به اشتراک گذاشته و با سایر بازیکنان تعامل داشته باشند.

سایت Vimeo

سایت Vimeo

 • بهترین گزینه برای بارگذاری محتواهایی باکیفیت بالا
 • داشتن بسیاری از ویژگی‌های اضافی برای کسب‌وکارهای کوچک
 • دارا بودن ویژگی‌های اجتماعاتی درون ساخته

سایت Vimeo توسط فیلم‌سازان پایه‌گذاری شد بنابراین تعجبی ندارد که این یک پلتفرم حاضر و آماده  ویدیویی برای سازندگان محتواهای خلاقانه است.

هر کسی از ویدیو سازان و عکاسان گرفته تا موسیقی‌دان‌ها و سازمان‌های تبلیغاتی از Vimeo استفاده می‌کنند.

این سایت دارای یک رابط کاربری عالی است و مطمئناً به لحاظ دارا بودن ویدیوهایی باکیفیت بالا (کیفیت ۴K فرا HD برای وضوح تصویر بیشتر) از سایت یوتیوب سبقت می‌گیرد.

سایت Vimeo همچنین عاری از تبلیغات است و یک اجتماع درون ساخته دارد که کاربران می‌توانند در آن به ارائه نظرات، دنبال کردن کانال‌ها و اشتراک‌گذاری ویدیوها در شبکه‌ای اجتماعی بپردازند.

کسب‌وکارهای کوچک نیز Vimeo را دوست دارند زیرا که رتبه آن در موتورهای جستجو خوب است و امکانات زیادی پیشنهاد می‌کند که می‌تواند به شما برای افزایش ترافیک بازدید از وب‌سایتتان کمک کند.

برای مثال می‌توانید چارچوب فایل ویدیویی خود را شخصی‌سازی کنید و رنگ‌های برند خود را با یکدیگر هماهنگ کنید یا می‌توانید بازپخش ویدیو را به‌گونه‌ای شخصی‌سازی کنید که بینندگان بتوانند تنها ویدیوهای شما را با مراجعه مستقیم به وب‌سایتتان تماشا کنند.

سایت Vevo

سایت Vevo

 • عالی برای دوستداران موسیقی
 • ویدیوهایی باکیفیت بالا

 اگر شما تنها کلیپ‌های موسیقی را تماشا می‌کنید، سایت Vevo تعداد زیادی از کلیپ‌های موسیقی باکیفیت بالا را از ۲ برچسب یعنی شرکت Sony Music Entertainment و گروه Universal Music Group به شما پیشنهاد می‌کند. شما می‌توانید آخرین تولیدات معروف موسیقی را تماشا کنید یا با نام هنرمند مورد نظر اقدام به جستجوی سایر کلیپ‌های ویدیویی کنید.

سایت ۹GAG TV

9Gag

 • بهترین گزینه برای یافتن عکس‌های متحرک خنده‌دار
 • طرفداران شبکه‌های اجتماعی عاشقش هستند

سایت ۹GAG TV یک پلتفرم حاضر و آماده برای هر کسی است که به دنبال سرگرمی است. کاربران سایت‌های فیس‌بوک و توییتر عاشق این پلتفرم هستند زیرا پر از عکس‌های متحرک، ویدیوهای کوتاه و سایر عکس‌های سرگرم‌کننده است که می‌توان با دوستان به اشتراک گذاشت.

تمام محتواها دسته‌بندی‌شده‌اند که سبب می‌شود یافتن آنچه به دنبالش هستید برایتان آسان باشد.

سایت Crackle

سایت Crackle

 • بهترین گزینه برای سریال‌های ناب تلویزیونی و فیلم‌های قدیمی‌تر هالیوودی

سایت Crackle توسط شرکت Sony Picture Entertainment پایه‌گذاری شد. این سایت جایی است که می‌توانید در آن سریال‌های ناب تلویزیونی یا فیلم‌های قدیمی‌تر هالیوودی را تماشا کنید. این سایت پیشنهادکننده فیلم‌های مشهوری چون خانه حیوانات، ماوراءالطبیعه ورودی است.

سایت Crackle همچنین دارای ویدیوهایی از شرکت‌های قدیمی فیلم‌سازی شامل Columbia Pictures، Funimation Films، Tri-star pictures و بسیاری از شرکت‌های دیگر است.

متاسفانه با اینترنت عادی به بسیاری از سایت‌های بالا نمی توانیم دسترسی داشته باشیم ( محدودیت های جغرافیایی و … اعمال شده اند)، به منظور دسترسی به این پلتفرم ها، می‌بایست آدرس اینترنتی شما تغییر یابد که بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای حل این مسئله ، خرید وی پی ان است.

اگر از سایت دیگری برای تماشای ویدئو استفاده می‌کنید ، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

امتیاز خود را برای این مقاله ثبت کنید
[کل رای‌ها: 1 میانگین: 4]

2 دیدگاه برای “جایگزین های بهتر برای سایت ویدیویی یوتیوب

 1. جهان

  دیگه رو دست یوتیوب نیست واقعا
  از نظر تولید محتوا هایی که توی این سایت انجام میشه و آموزش هایی که میذارن

  • فیت‌نت

   بله نمیشه محتواهای باکیفیتی که در یوتیوب منتشر می‌شوند رو نادیده گرفت.

بپرسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.